Kök Kanal Tedavisi

Enfekte olmuş ve çürümüş dişler zamanında tedavi edilmediği takdirde hasta için zorlu bir süreç yaklaşmış demektir. Dişin çekilmeden önceki son şansı kök kanal tedavisi ile kurtarılmasıdır. Kliniğimizde uzman hekimler tarafından son teknoloji cihazlar kullanılarak yapılan bu süreç mümkün olduğu kadar kısa ve acısız bir süreç haline getirilmiştir.

Koruyucu tedbirler yeterince uygulanmadığı zaman dişlerde çürümelerin ortaya çıkması doğaldır. Bu süreç, hasta için sancılı bir dönemin de başlangıcı anlamına gelmektedir. Kliniğimize diş ağrısı şikayetiyle başvuran hasta öncelikle muayeneye alınmaktadır. Muayene bulguları değerlendirildikten ve röntgen çekilerek dişin durumu net olarak belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilmektedir. Diş normal dolgu ile kurtarılabilecek durumda ise yapılacak küçük dokunuşlar sağlıklı bir diş yapısı için yeterli olacaktır.

Ancak, dişin sinir dokusu ile pulpas hasara uğramışsa normal dolgu süreci maalesef kaçırılmış demektir. Apseli diş hastanın yaşam kalitesini ciddi oranda düşürmektedir. Özellikle geceleri ortaya çıkan dayanılmaz diş ağrıları resmen işkenceye dönüşmektedir. Bu aşamada tek çare olan kök kanal tedavisi uygulanmak zorundadır. Bu tedavi diş kaybı öncesindeki son çarelerden biridir.

Kök Kanal Tedavisi Aşamaları

Kök kanal tedavisi, kliniğimizde korkulan bir süreç olmaktan çıkarılarak rutin bir diş tedavisi rahatlığı sağlanmaktadır. Bu aşamada devreye giren uzman hekimlerimiz sektörün son teknoloji aletlerini kullanmaları hastanın kısa süre içinde rahatlamasını ve yaşam kalitesinin yükselmesini sağlamaktadırlar.

Tedavi aşamalar halinde gerçekleştirilmektedir. Öncelikle muayene ve röntgen çekimi ile dişin durumu net bir şekilde görülür, ardından da tedavi sürecine geçilir. Hekimlerimiz, işlem sırasında acı hissetmemesi için tedavi uygulanacak dişin etrafındaki bölgeye lokal anestezi uygulayarak hissizleşmesini sağlar. Hasta, lokal anestezinin etkisini gösterebilmesi için bir süre bekletilir, ardından da işleme geçer. Hekimimiz diş içinden kök kanalına kadar uzanan bir giriş açar, bu delikten içeri girilerek burada oluşan iltihaplı doku ve oluşan bakteriler temizlenir. Sinir dokusu ile içinde bulunan sinirlerin ve kan damarlarının içinden geçtiği pulpa çıkarılır. Dişin iltihaplı yapı, sinir dokusu ve pulpadan tamamen arındığından emin olan hekimimiz, temizlik için açtığı deliği kapatır. Bu süreç, dişin durumuna göre de farklılıklar gösterebilir. Normal koşullarda bir ya da bir buçuk saat gibi sürelerde tedavi tamamlanır. Ancak, diş çok daha kötü durumda ise hekimimiz dişte açılan deliği kapatmaz, ilaçlar ile hastanın bir süre bu şekilde kalmasını isteyebilir.

Kök Kanal Tedavisi Endikasyonları

Kök kanal tedavisi tamamlandıktan sonra hekimimiz işlemi kesin olarak sonlandırmaz. Bu süreçte geçici dolgu dediğimiz yöntem devreye girer. Hastamıza uygulanan tedavinin kesin sonuç verip vermeyeceğini görmek için bir süre beklememiz gerekmektedir. Bu sürede dişteki çürüklerin temizlendiği ve boşaltıldığı alan geçici dolgu malzemesi ile kapatılır. Hastaya hasarlı diş ile çiğnememesi tavsiye edilir ve bir süre verilerek yeniden gelmesi istenir. Hasta kliniğimize yeniden başvurduğunda diş tekrar değerlendirmeye alınır. Tedavi başarılı ise kalıcı dolgu malzemeleri kullanılarak tedavi sonlandırılır.

Dişinizle ilgili sorun yaşıyor ve kök kanal tedavisi yapılması gerekiyorsa kliniğimize başvurarak tedavi süreçleri ve muhtemel fiyatlarına ilişkin bilgiler alabilirsiniz.