Gece Plağı

Bilincin kapalı olduğu uyku halinde çeneyi kenetleme ve diş gıcırdatma, çoğu kişide görülen bir sorundur ve çözüm yolu gece plağı kullanmaktan geçmektedir. Önemli diş sorunlarına sebep olabilecek bu rahatsızlık, basit ama işlevi büyük plaklar sayesinde

Gece Plağı Nedir?

Kişinin yaşam şekline, genetik ya da başka sebeplere bağlı olarak uyku esnasında çeneyi kenetleme ve dişleri gıcırdatma sorunu diye bilinen bruksizm durumu görülebilmektedir. Bu durum, dişlerde sıkma ve sürtünmeden kaynaklı aşınmayla başlar ve daha büyük ağız sağılığı sorunlarını beraberinde getirir. Bu durum, sorunu yaşayan kişi kadar eğer varsa partneri için de ciddi bir sorun oluşturur: Sabaha kadar bilinçsizce süren diş gıcırdatmaları nedeniyle kişilerin olduğu kadar ilişkilerin sağlığı da bozulabilmektedir. Ancak sunduğumuz sağlık hizmetleri arasında bulunan gece plağı ile bu sorunu tarihe gömmek mümkündür.

Bu tür bir sorun yaşayanların en kısa sürede uzman bir hekime başvurmaları gerekmektedir. Gece plağı bu sorunu yaşayan kişilerin tamamında uygulanabilen bir yöntemdir. Uzman hekimin muayenesinin ardından bu tedavinin uygulanıp uygulanmamasına karar verilmektedir. Hekimin kararından sonra kişinin ağız modellemesi yapılarak kalıba alınması sağlanmaktadır. Bu yöntem ile kişinin diş ve çene yapısı birebir modellenerek gece plağı imalatı gerçekleştirilir. Bu imalat; gelişen tıp teknolojileri sayesinde kullanan kişiye rahatsızlık vermeyecek ve en hızlı uyumunu sağlayacak malzeme kullanılarak yapılmaktadır.

Gece Plağı Ağrı Yapar Mı?

Kişinin çene ve diş yapısına göre bire bir modellenerek uygulanan plak kullanma aşamasında hekimlerin tavsiyelerine uyulması gerekmektedir.  Dişleri yıpratan, yapısına çok ciddi zararlar verebilecek rahatsızlıktan kurtulmak için bu tedavi yönteminde bazı kişiler alışma sürecine ihtiyaç duymaktadır. Her ne kadar hiç rahatsızlık vermemesi üzerine tasarlansa da ağızda yabancı bir madde ile uyumak zaman zaman uyum süreci yaşanmasına neden olur. Hastalığın yaratacağı etkiler düşünülerek ve hekimlerin tavsiyesine uyularak belirtildiği süre boyunca uyurken plak kullanmak sağlıklı yol olarak kabul edilmektedir.

Günlük ağız bakımı yapıldıktan sonra uyumadan hemen önce dişlere iyice yerleştirilen bu sağlık ürünü, dişlerin birbirine sürtmesini engellediği gibi çene kasılmalarında silikon yapısıyla darbeyi de en aza indirir. Bu sayede kişi, farkında olmadan neden olduğu diş hasarlarının önüne geçmiş olur. Bu tedavi sayesinde hem kişinin hem de varsa partnerinin uyku kalitesi artacağından daha sağlıklı bir hayat sürülmesini de sağlayacaktır. Kişinin yapması gereken hekimin tavsiyelerine uyarak düzenli olarak plak kullanmak ve kullanmadığı zamanlarda kendisine verilen kutu ile hijyenik bir şekilde saklamak olacaktır.

Bruksizmin neden olduğu çene ve baş ağrılarının son bulması, bu tedavi ile mümkündür. Tavsiyeler doğrultusunda düzenli kullanıldığında kişinin hayat kalitesini artıracak bir tedavi yöntemi olan gece plağı sunduğumuz hizmetler arasındadır. Kişiye özel hazırlanan plak fiyatları veya tedavi süreci hakkında bilgi almak için kliniğimize uğrayabilirsiniz.