Diş Taşı Temizliği

Hayatın temeli olan beslenmenin, dolayısıyla da tüm yaşam kalitesinin bağlı olduğu ağız sağlığının en önemli aşamalarından biri diş taşı temizliği işlemidir. Çoğu insan tarafından önemi çok bilinmese de diş taşı temizliği ağız sağlığının en önemli parçasıdır.

Diş Taşı Temizliği Nasıl Yapılır?

Genel kullanımda diş taşı diye bilinen tartar, diş minesi üzerinde zamanla oluşan sertleşmiş tabaka oluşturur. Düzenli ağız bakımı yapmamak, beslenme düzeni, genetik faktörler gibi nedenlerle dişin et ile birleştiği bölgede zamanla oluşmaya başlayan tartar, büyüyebilecek ağız sağlığı sorunlarının habercisi olabilmektedir. Diş minesi üzerinde oluşan tartar, zamanla diş eti rahatsızlıklarına bu da beraberinde daha büyük diş ve diş eti rahatsızlıklarına sebep olur. Düzenli ağız bakımı yapılsa bile bazı durumlarda tartarın oluşumu engellenememektedir.

Diş hekimi kontrolünü hayatının bir parçası haline getirmek, tartar gibi istenmeyen sorunların da erken müdahaleyle yok edileceği anlamına gelmektedir. Diş taşı temizliği, kişinin kendi başına yapabileceği bir işlem değildir ve hekim müdahalesi gerektirir. Verdiğimiz hizmetler arasında bulunan tartar oluşumu, yani diş taşı temizliği sırasında uzman hekimler, günümüzün son teknolojik cihazlarını kullanarak yapmaktadır. Uzman hekimler, diş minesi ve etine zarar vermeden zaman zaman ışın, zaman zaman da döner başlıklı özel cihazlarla bu tabakayı temizler. Ardından diş minesinin bakımını gerçekleştirecek tedavi uygulanır.

Diş Taşı Temizliği Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

Diş taşı temizliği, uzman hekimin muayenesi sonrası detayları belli olan bir uygulamadır. Çünkü tartarın oluşumu, tabakanın şekli ve zamanı gibi uzmanlık isteyen detaylar belirlendikten sonra uygulama yapılabilmektedir. Rutin kontrollerle, hekimlerin belirleyeceği zaman aralıklarıyla yaptırılması önerilen diş taşı temizliği yapıldıktan sonra kişiye de birtakım görevler düşmektedir. Tartar oluşumunda önemli etkisi görülen sigara, özellikle temizlenen dişler için son derece zararlıdır. Bunun yanında kahve, çay ya da kola gibi koyu renkli içecekler de dişte kalıcı renk bozulmalarına neden olur. Özellikle diş eti temizliğinden sonra hekim tavsiyesine uyularak bu içeceklerden ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.

Diş eti temizliğinin ardından diş etlerinde ve dişlerde hassasiyet oluşması normaldir. İlk birkaç gün hissedilen çok soğuk ve çok sıcak içeceklerden uzak durulması tavsiye edilmektedir. Bu işlemi yaptırmanın ardından uyulacak en önemli kural ise ağız sağlığını asla ihmal etmemektir. Kişisel ağız bakımını rutin hale getirmek, sadece tartar değil, başta ağız kokusu gibi istenmeyen sonuçlara ve ilerleyebilecek diş ve diş eti rahatsızlıklarına sebep olmaktadır. Bu nedenle ağız bakımı kadar, diş hekimi kontrolleri de rutin hale getirilmeli ve uzmandan her zaman destek alınmalıdır.

Diş taşı temizliği gibi müdahaleler, tıbbi bir işlem olduğundan bilinçsiz kişilerden ya da içeriği belli olmayan karışımlardan uzak durulması tavsiye edilmektedir. Sunduğumuz hizmetlerden biri olan diş taşı temizliği fiyat bilgisi, tedavi yöntemleri ya da randevu almak için bize ulaşmanız yeterlidir.