Kist Operasyonu

Diş kist operasyonu, uzman cerrahlar tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Kistlerin çok çabuk büyüme ve yayılma özellikleri olduğundan dolayı operasyonun yapılması gerekir. Çünkü kist içerisinde sıvı toplandığından dolayı hava ve katı maddelerin oluşumuyla ağrı ortaya çıkabilir. Dişlerdeki yaşanan kist sorunlarının altında yatan en önemli sebep ağız hijyenin sağlanmamasıdır.

Dişlerdeki kist oluşumları diş yaralanmalarından travmalara kadar pek çok problemi tetikleyebilir. Böyle durumda sorunun daha fazla büyümemesi adına kist tedavisinin mutlaka yapılması gerekir.  Operasyon süreci, kist boyutu, zorluğu, kist bölgesine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Diş Kistinin Zararları Nelerdir?

Diş kistinin zararları söz konusu olduğundan dolayı vakit kaybı yapılmadan ameliyatın gerçekleşmesi gerekir. Çünkü diş kist operasyonu yapılmazsa şu tür zararların da gün yüzüne çıkması muhtemel bir durum olacaktır:

  • Diş kisti, bölgedeki çene dokuların yerlerini kaydırır. Bu durum kemik kayıplarına neden olur.
  • Kistler, komşu dişlerini de içine çekebileceğinden dolayı çene bölgesinin dışa doğru itilmesine neden olacaktır.
  • Çene kemiğinde büyümeye neden olur. 

Tüm bu olumsuz sorunların meydana gelmemesi adına kist ameliyatı için hemen hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kist Operasyonu Nasıl Yapılır?

Kist ameliyatına dair hastaların mutlaka her şeyi ayrıntılı olarak bilmesi gerekir. Uzman hekimlerimiz tarafından kist ameliyatı yapılmadan önce tüm muayene ve önlemler alınır. Hastaların operasyon öncesi antibiyotik alımı için tavsiyelerde bulunmaktayız. Hastanın ameliyat öncesinde kullanması gereken ilaçlar, neler yapması gerektiği ile ilgili olarak bilgi vermekteyiz.

Uzman cerrahi işlemlerimiz kist operasyonu başladığında şu şekilde ilerler:

  • Bölgeye lokal ya da genel anestezi yapılır.
  • İç tabakaya yerleşmiş halde olan kistin alınması için ilk olarak diş eti kesilir.
  • Daha sonrasında çevre doku ve sinirlere zarar vermeden temizleme işlemi yapmaktayız.
  • En son aşama ise operasyonumuzun dikiş kısmı oluyor. 

Kist ameliyatı tamamladıktan sonra hastalarımızın mutlaka ağız hijyenine dikkat etmesi gerekir. Tekrardan ağız için istenmeyen sağlık sorunlarının yaşanmaması adına hastalarımıza sunacağımız tavsiyelerin yerine getirilmesi önemlidir.

Çene Kisti Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Çene kisti olacak hastalarımızın iyileşme süreci kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Fakat genel olarak süreçle ilgili ortalama bir rakam vermemiz gerekirse 30 dakika ile 2 saat arasında değişkenlik gösterebiliyor. Bir kist ameliyatı için geçecek süre maksimum 2 saat olacaktır. Ameliyat tamamlandıktan sonra hastalarımız 3-5 gün bir süre zarfı içerisinde tekrardan rutin yaşamına geri dönebilir.

Diş Kisti Operasyonu Fiyatları

Diş kistleri diş eti tabakasının içerisinde yer alabileceği gibi bazen de dış bölgede olabiliyor. Doğal olarak operasyon süreci de kişiden kişiye değişebilir. Operasyon tedavi işlemlerin sürecine bağlı olarak fiyatlarda değişebilmektedir.

Diş kliniğimize gelen hastalar için hem tedavi konusunda hem de fiyat konusunda memnun edecek çözümler sunmaktayız. Uygun fiyatlar eşliğinde diş kisti ameliyatının yapılması için elimizden gelen tüm profesyonel çalışmaları sunmaktayız. Diş kist operasyonu ile ilgili bir hizmetlerden yararlanmak istiyorsanız o zaman kliniğimizden randevu alabilirsiniz.