Kompozit Dolgu

 Dişler koruyucu önlemler yeterince alınmadığı, sık aralıklarla kontrollerinin yapılmadığı durumlarda çürür, çatlar ya da kırılır. Bu sorunlar ortaya çıktığında ise dolgu kaçınılmaz olur. Dolgu farklı amaçlar için uygulanan tedavi yöntemlerinin genel adıdır. Kompozit dolgu nedir sorusuna verilecek en net yanıt ise bir anlamda dişlere uygulanan estetik dokunuşlar olabilir.

Bu tarz dolgular reçine dolgular olarak sınıflandırılır. Kliniğimize diş yapısında bozulma şikayetiyle başvuran hasta rutin taramalardan geçirildikten ve röntgen çekimi yapıldıktan sonra tedavi süreci planlanır. Diş için farklı tedavilere ihtiyaç yoksa, yalnızca dolgu ile kurtarılabilecek boyutta ise kısa süre içinde hastaya yaşam kalitesini ve aynı zamanda da sağlıklı bir gülüşü geri veriyoruz.

Kompozit Dolgu Nedir?

Dişler için estetik müdahale olarak adlandırılan kompozit dolgu yani diğer adıyla reçine dolgular bazı kimyasallar ile seramik karışımından elde edilen bir maddedir. Aynı zamanda diş yapısına en yakın özellikleri taşır. Sağlıklı ve uzman eller tarafından uygulandığında kişi kendi dişlerinden pek de farkı olmayan bir dişe sahip olabilmekte ve rahat çiğneme imkanına kavuşmaktadır.

Dişlerinde hasar olan ve kliniğimize başvuran hastanın yapılan kontrollerinde kırık ya da çatlama dışında çürükler de tespit edilmesi halinde uzman ekibimiz önce bu soruna odaklanır.

Kompozit Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş titiz bir şekilde temizlendikten ve iltihaplı yapıdan arındırıldıktan sonra asıl sürece geçilir. Temizlik ve diş yapısı içindeki düzenlemeler eksiksiz bir şekilde yapıldıktan sonra dolgu süreci başlar.

Öncelikle temizlenen diş içindeki alan dolgu malzemesi ile doldurulur. Ardından da diş çevresinde oluşan hasarların aslına uygun bir şekilde restore edilmesi anlamına gelen kompozit dolgu tedavisine başlanır. Kompozit, dişin aslına uygun şekilde yerleştirilmesi çok önemlidir. Kliniğimiz, bu alanda sağlıklı sonuçlar için garanti vermektedir.

Dişin işlevini eksiksiz yapacak şekilde yerleştirilen dolgu farklı işlemlerden geçerek kusursuzluğu garanti altına alınır. Bunların başında da ısırma testi gelir. Dişlerin birbirine tam oturması, çıkıntıların bulunmaması büyük önem taşır. Uzman ekibimiz kusursuz sonuca ulaşıncaya kadar ısırma testini tekrarlar. İşlem bitimine yakın muhtemel sorunları tıraşlama yöntemi ile ortadan kaldırır.

Kompozit Dolgu Ömrü

Kompozit dolgu sonrasında bazı hassasiyetlerin yaşanması normaldir. Bunların başında da sıcak ve soğuk hassasiyetleri gelmektedir. Bu gibi durumlarda telaşa kapılmaya gerek yoktur. Hekimlerimiz, dolgu işlemi sonrasında hastaya karşılaşabileceği olası sorunlar hakkında ayrıntılı bilgiler vermektedir. Hastamızdan istediğimiz, dolgu sonrasında yaşanacak olumsuzluklar ile ilgili telaşa kapılmaması ve dişine zaman tanımasıdır. Dolgunun sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi işlem sonrası bakım talimatlarına uyulması ile doğru orantılıdır. Hekimlerimiz, hastamıza net bir şekilde bakımları nasıl ve hangi aralıklarla yapması gerektiğini anlatmaktadır. Uzman hekimlerimizden işlem sonrası alınan bakım talimatlarına uyum seviyesi dolgunun ömrünü belirleyen unsurdur.

Kompozit dolgu nasıl yapılır sorusuna cevap arıyor, fiyatları ile ilgili bilgi edinmek istiyorsanız sizleri de kliniğimize bekliyoruz.