Gingivektomi / Gingivoplasti

Sıklıkla hastalarımıza uyguladığımız bir tedavi biçimi gingivektomi/gingivoplasti olarak adlandırılır. Gingivektomi, diş eti dokusu üzerinde uygulanmakta olduğumuz cerrahi bir uzaklaştırma işlemi olmaktadır. Gingivoplasti işlemimiz ise diş çevresinde yer alan diş eti dokularının şekillendirme işlemi olarak ifade edilmektedir. Gingivektomi ve gingivoplasti işlemler diş çevre dokuları ile diş eti hastalıkları alanında uzman olan periyodonist hekimlerimiz tarafından gerçekleştir.

Gingivoplasti ve Gingivektomi Neden Uygulanır?

Gingivektomi ve gingivoplasti diş eti hastalıkları konusunda tedavi amacıyla kullanılan etkili yöntemlerdendir. Bu yöntemleri tercih etmemizin temel nedenleri ise öncelikle diş ve diş eti arasındaki temizleme işlemi olmaktadır. Gingivektomi/gingivoplasti tedavilerini ayrı ayrı size açıklayalım.

Diş ve diş eti arasında kalan artıklar ve bakteriler gingivektomi ile kolaylık ve uzaklaştırılmaktadır. Gingivektomi dişeti problemlerinin tedavisi için uygulanan bir tekniktir. Son zamanlarda kişiler estetik kaygılardan dolayı da bu işleme başvurmaktadır. Çok hastalar üzerinde diş eti problemleri veya diş eti fazlalığı ile karşılaşılması mümkündür Ancak bu durum ağız ve diş eti sağlığının temizliği için büyük bir risk faktörü olmaktadır. Buna ek olarak hastalarımız tarafından kullanılan ilaçlar gibi maddeler de diş eti üzerinde büyük bir büyüme yol açmaktadır.

 Diğer bir uygulama olan gingivoplasti ile diş etleri kolaylıkla doğal bir görünüm elde eder. Gerçekleştirdiğimiz işlemlerimiz doğrultusunda hastalık veya genetik faktörlere bağlı olarak karşımıza çıkan diş bozukluğu gibi sorunları kolaylıkla çözmekteyiz. Genel olarak tercih ettiğimiz gingivoplasti yöntemi çok önemsediğimiz bir yöntemdir. Fakat bazı istisnai durumlar doğrultusunda gingivektomi sonrası  kullanılması gerekebilir.

Gingivoplasti ve Gingivektomi Tedavisi

Öncelikle gingivektomi/gingivoplasti tedavisini gerektirecek pek çok sebep vardır. İşlem öncesinde hastalarımızın ağız hijyeninin sağlanması konusunda çeşitli işlemler uygulanmakta ve bildirilmektedir. Yapılan işlemlerimiz içerisinde diş taşı temizliği gibi uygulamalar yer almaktadır. El aletleri yardımı ile meydana gelen bu işlemlerimiz içerisinde gerektiği takdirde elektro cerrahi aletler kullanılabilmektedir.

 Gerçekleşen tedavi süreci dâhilinde hastalarımız için öncelikle lokal anestezi uygulanarak işleme başlanmaktadır. Gingivektomi hastanın durumuna bağlı olarak kısa süreli bir hizmet seçeneği olduğu gibi uzun süreli olarak da gerçekleşen bir işlem haline gelebilir. Bu durum kaldırılan doku miktarı ile orantılı olacaktır. Gerçekleşen gingivoplasti işlemimiz ise ortalama olarak birkaç dakika içerisinde bitmektedir.

Gingivektomi/Gingivoplasti Tedavisi Sonrası

Gingivektomi  ve gingivoplasti tedavi sürecimiz sonrasında ise kişilerin bazı hususlarda dikkatli olması gerekmektedir. Gingivektomi dişeti tedavisi sonrasında hastaların ağzını koruyucu bir bandaj takılır. Bu bandaj ilk 10 gün hastaların diş eti üzerinde kalır. Bu süreç içerisinde hastalarımıza yumuşak gıdalar tüketmesi gerektiğini ifade ediyoruz. Bazı ağrılar yaşanması normaldir bu durum dâhilinde ağrı kesici ilaç ve klorheksidinli ağız gargarası kullanımını tavsiye etmekteyiz.

Tedavi sonrası iyileşme süreci meydana gelene kadar ağız içi bakımına dikkat edilmesi gerekir. Cerrahi işlem sonrasında hastalar mevcut bandaj çıkana kadar diş fırçalanmamalıdır. Tam anlamı ile iyileşme gerçekleşene kadar diş eti üzerinde kanamalar normal kabul edilir.

Görüldüğü gibi kliniğimiz gingivektomi/gingivoplasti tedavi yöntemleri ile sizlere kalıcı çözümler sunmaktadır. Diş etleriniz veya dişlerinizle alakalı tüm problemler için bize danışmaktan çekinmeyiniz.