Detertraj/ Küretaj

Ağız ve diş sağlığı alanında uzman hizmetimiz ile yanınızda yerimizi alıyoruz. Bu alanda pek çok tedavi ve uygulama ile sizlere hizmet sunmaktayız. Bunlardan birisi ise detertraj/ küretaj uygulaması olmaktadır. Diş temizliği uygulaması olarak karşımıza çıkan bu hizmet ile birlikte kısa bir süre içerisinde hastalar istedikleri ağız sağlığına ulaşma şansına sahip olmaktadır.

 Bildiğiniz gibi diş ve diş etinin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Gerekli bakımları yapılmadığı takdirde diş üzerinde biriken artıklar bakteri üretecek ve bu doğrultuda diş taşları meydana gelecektir. Diş taşları, diş çürükleri ve diş eti iltihabı hastalığı gibi durumların en büyük nedeni olarak belirlenmektedir.

Diş taşlarına gerekli temizlik yapılmadıktan sonra ve diş üzerinde kaldığı süreç içerisinde diş dokusuna büyük oranda zarar vermektedir. Herhangi bir şekilde diş ve diş eti problemi yaşamak istemeyen hastaların düzenli olarak kontrole gitmesi ve beraberinde diş taşı temizliği yaptırması gerekecektir. Meydana gelen diş taşı sorununu etkileyen diğer faktörleri; tükürük, yetersiz ağız bakımı,  yanlış diş fırçalama olarak sıralayabiliriz.

Detetraj veya Küretaj Nasıl Yapılır?

Diş taşı temizliği olarak da bilinmekte olan bu işlemler bünyemizde kısa bir süre içerisinde yapılmaktadır. Diş taşı temizliği yani detertraj/ küretaj işlemi için öncelikle hastaların ağız iç muayenesini gerçekleştirmekteyiz.

Gerçekleşen muayene dâhilinde herhangi bir diş eti problemi olup olmadığı gibi detaylar incelenirken aynı zamanda temizlik yapılacak düzey gibi faktörlerde belirlenmektedir. Ardından yaptığımız diş taşı temizliği işlemleri anestezi veya herhangi bir şey gerektirmemektedir. Diş taşı temizliğini en kaliteli ve güncel aletler ile birlikte kolaylıkla yerine getirmekteyiz.

İşlem esnasında diş taşı temizleme işlemleri diş arası ve diş eti çizgisi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Tüm işlemler bittikten sonra ise bu durumun bir daha yaşanmaması amacıyla polisaj uygulaması gerçekleştirilir. Eğer gerek görülür ise hastamız üzerinde diş ipi gibi materyaller de kullanılarak temizlik işlemine devam edilir.

Hastalığın durumuna bağlı olarak dişlerin üzerinde ya da diş kök yüzeylerinin temizlenmesi gibi durumlar söz konusu olabilir. Böyle bir durum varsa öncelikle kontrollü bir şekilde işlemlerimizi gerçekleştirmekteyiz. Böylece başarılı bir şekilde detertraj/ küretaj işlemi sona ermiş olacaktır.

Detertraj veya Küretaj Tedavisi Avantajları

Gerçekleştirmiş olduğumuz işlemler doğrultusunda diş taşı temizliği en iyi şekilde gerçekleşmektedir. Hastalarımız  istedikleri sonucu kısa bir süre içerisinde elde etmektedir. Bu durumun ihmal edilmesi durumunda diş eti çekilmeleri başta olmak üzere ciddi pek çok diş problemi meydana gelmektedir.

Hatta diş kaybı gibi durumlar oluşarak estetik ve sağlık açısından hoş olmayan süreçler yaşanmaktadır. Gerçekleşen detertraj veya küretaj işlemi ile hastalar pek çok avantaj elde etmektedir. Bu avantajlar aşağıdaki gibidir:

  • Diş çürümesi gibi durumlar engellenmiş olur.
  • Diş eti çekilmesi gibi problemler sona erer.
  • Diş eti ve kemik iltihabı gibi problemler ortadan kalkar.
  • Diş eti sorunları kaynaklı ağız kokusu gibi problemler sona erer.
  • Ağız ve diş sağlığı sağlanmış olacaktır.

Sonuç olarak ağız ve diş sağlığı hepimizin çok önemsemesi gereken bir konudur. Özellikle diş taşı problemleri yaşıyorsanız bu konuda bizimle iletişime geçebilirsiniz. Sizlere uygulayacağımız detertraj/ küretaj işlemi sağlıklı dişlere kavuşursunuz.