Koruyucu ve Önleyici Tedaviler

Diş tedavisinin olmazsa olmazlardan biri koruyucu ve önleyici tedaviler olarak öne çıkmaktadır. Bu alanda yaptığımız çalışmalar ağız ve diş sağlığını korumaya yönelik olarak şekillenmektedir. Sağlığın önemli halkalarından biri olarak gördüğümüz ağır ve diş sağlığının korunmasını iki ana başlıkta değerlendirmekteyiz. Bunlardan ilki ve en önemlisi sağlık sorunu ortaya çıkmadan ya da başlangıç aşamasında uyguladığımız tedavilerdir. Hasta, ağız ve diş sorunları oluşmadan veya büyümeden bize geldiğinde çok daha etkili sonuçlar almaktayız. İkinci aşama ise çok daha sancılı bir süreç olmaktadır. Bu da hastanın ağız ve dişlerinde geri dönüşü mümkün olmayan sorunlar oluştuğunda diş kliniğine gelmesidir ki bu hiç istenmeyen bir sonuçtur.

Koruyucu Ve Önleyici Tedaviler Nelerdir?

Uzman hekim kadromuz, sizlerin ağız ve diş sağlığını koruma amacıyla hizmet vermektedir. Sağlığın temel taşlarından biri olarak kabul ettiğimiz ağız ve diş sağlığı sorunları zamanında tedavi edilmediği takdirde çok daha büyük problemleri de beraberinde getirmektedir. Ağız ve diş sağlının korunmasında biz hekimler kadar hastanın kendisine de görevler düşmektedir. Ayırılacak küçük zaman diliminde doğru hijyen uygulamaları yaş ilerledikçe önemini gösterecek ve bir ömür sağlıklı dişlerin sahibi olunacaktır.

Bu süreçte hastalarımıza ya da danışanlarımıza verdiğimiz tavsiyeler önemli dikkate alınmalıdır. Koruyucu tedavide önceliğimiz düzenli bir diş fırçalamanın sağlanmasıdır. Bu küçük yaşlardan itibaren kazanılması gereken bir alışkanlıktır. Günde iki kez dişlerin fırçalanması buna ek olarak diş ipinin de kullanılmasıyla dişlerde bakteri oluşumunun önüne geçilmiş olacaktır.

Koruyucu Ve Önleyici Ortodontik Tedavi

Sağlıklı bir ağız ve diş sağlığı için küçük yaşlarda koruyucu ve önleyici tedaviler son derece önemlidir. Bu da diş oluşumuyla birlikte hayatımıza giren bir gerçektir. Çocuğun diş oluşumu yakından takip edilmelidir. Sürekli ve sık kontroller ile takip ettiğimiz çocuğun ağız ve diş yapısında sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayabilmekteyiz. Düzenli kontroller sırasında yaptığı müdahaleler çocuğun çene yapısının da korunmasına yönelik olmaktadır. Bu süreçte dişlerin doğru şekilde sürmesini kontrol ediyor, küçük yaşta da olsa oluşabilecek çürüklere anında müdahale etme imkanı buluyoruz. Süt dişlerinin çekilmesi gerektiği durumlarda da arkadan gelecek dişin sağlıklı bir şekilde yerini alabilmesi için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Erken süt dişi kayıplarında yer tutucular sayesinde diğer dişlerin kaymasının önüne geçerek düzgün bir diş yapısının oluşumuna katkı sağlıyoruz.

Koruyucu ve önleyici tedaviler için mutlak suretle düzenli diş kontrolü gerekmektedir. Hastalarımızdan yılda en az iki kez kurumumuza başvurmalarını ve diş taramalarını yaptırmalarını önermekteyiz. Bu kontroller sayesinde, muhtemel sorunların erken dönemde belirleyip sorunu büyümeden ortadan kaldırabilmekteyiz.

Koruyucu Ve Önleyici Tedaviler

Koruyucu ve önleyici tedaviler sonuç vermemiş ve dişte sorun ortaya çıkmış ise dişin korunması adına uyguladığımız yöntemler arasında kök kanal tedavisi ve kompozit dolgu öne çıkmaktadır. Kök kanal tedavisi, dişin kaybedilme sürecinin bir adım öncesi olarak kabul edilmektedir. Diş ve çevresi lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra diş çürüğü temizlenir, ardından da kök kanalları açılarak içerisindeki pulpa dokusu tamamen çıkarılır. Kök kanallarının dezenfekte edilmesi sürecini kanalların doldurulması işlemi alır. Dolgu yöntemleri olarak kurumumuzda farklı seçenekler sunmaktayız. Kompozit dolgu ise en çok kullandığımız yöntemlerden biridir.

Bu, ağız sağlığı açısından son derece önemli olan ve herkesin yakından ilgi duyması gereken bir konudur. Diş taşı temizliği, gece plağı ve beyazlatmayı da kapsayan Koruyucu ve önleyici tedaviler ile ilgili detaylı bilgiler edinmek, tedavi sürecine ilişkin kafanızdaki soru işaretlerini ortadan kaldırmak ve bu tedavi sürecinin muhtemel maliyetlerini öğrenmek istiyorsanız sizleri kurumumuza bekliyoruz.